Gazetka wydziałowa [Aktualizacja]

Za historyczny początek druku uznaje się rok 1455, kiedy to wydana została Biblia Gutenberga. Żadne archiwa nie podają natomiast, ile czasu zajęło studentom dobranie się do tego wynalazku, zdrowy rozsądek pozwala jednak przypuszczać, iż już następnego dnia przejęli go i brutalnie wykorzystali do kopiowania notatek. Warto jednak zauważyć, że nie samymi notatkami żyje człowiek. Prawdopodobnie niedługo potem pojawiła się więc idea prasy studenckiej. Idea, która obecnie, w dobie informacji cyfrowej, stopniowo zanika.
I raczej nikt nie spodziewałby się, że znów podniesie głowę, narodzi się na nowo, w miejscu takim, jak Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, gdzie niektórzy zastanawiają się, dlaczego tytuły w bibliotece nie kończą się na „.pdf”.

W związku z tym, z niezwykłym entuzjazmem i radością, witamy pierwszy numer Wieży Magów – gazetki wydziałowej przygotowanej przez zespół redakcyjny pod kierownictwem Sary Liszki. Osoby znudzone wykładem, poszukujące danych lub czujące palącą potrzebę obcowania ze słowem pisanym znajdą tutaj informacje na temat Samorządu, studentów, kół naukowych (w tym, rzecz jasna, High Flyers) oraz bieżących wydarzeń na wydziale i nie tylko.
Aktualizacja:
Gazetka jest już również dostępna w formie elektronicznej, można ją pobrać tutaj
Serdecznie zapraszamy do lektury!

Karol Jabłoński  ::  2013-11-19 18:07:52

Zakup drukarki 3D

Nawet najlepszy prototyp machiny latającej na wczesnych etapach testów może zawieść. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak lądowanie awaryjne. A w specyfice takiegoż lądowania leży fakt, że może spowodować drobne uszkodzenia. Złamany wspornik, element podwozia, ząb pilota lub niewielkie coś, co sterczy z kadłuba w nie do końca jasnym celu. Do tej pory tego typu wydarzenia mogły oznaczać dużo drutu i taśmy klejącej w zręcznych dłoniach mechanika-modelarza-stomatologa lub oczekiwanie na dostawę części zamiennej. Ale od dziś sytuacja się zmienia – na wyposażeniu High Flyers pojawiła się bowiem drukarka 3D!
Urządzenie Makerbot Replicator 2 jest jednym z wiodących produktów na rynku drukarek trójwymiarowych. Pozwoli nie tylko dorabiać nam brakujące elementy, ale także tworzyć idealnie dopasowane do naszych potrzeb części czy też wykonywać artykuły promocyjne. Już wkrótce natomiast stanie przed pierwszym poważnym wyzwaniem: stworzeniem konstrukcji mechanicznej ruchomego mocowania kamery do quadrotora.
Tymczasem poniżej przedstawiamy krótką relację wideo z premierowego wystąpienia naszego nowego nabytku.

 

Karol Jabłoński  ::  2013-11-08 22:18:13

Walne Zgromadzenie

Informujemy, iż 5 listopada w godzinach od 19.00 do 21.30 w Sali Bankietowej Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków High Flyers.
Walne Zgromadzenie to najwyższa władza w Kole Naukowym składająca się z jego wszystkich członków. Jest ono zwoływane co najmniej raz do roku. W trakcie obrad podsumowujemy rok działalności, powoływany jest nowy Zarząd, podejmowane są strategiczne decyzje dla HF. Aby Walne Zgromadzenie uznane było za ważne, wymaga się obecności co najmniej 50% członków zwyczajnych HF. Każdorazowo z zebrania przygotowywany jest raport, którego kopię otrzymują wszyscy członkowie HF.

Karol Jabłoński  ::  2013-11-03 09:06:53

Podsumowanie Śląskiej Nocy Naukowców

"Poznaj bezzałogowe obiekty latające z High Flyers!" - seria pokazów pod tym tytułem stanowiła nasz wkład w tegoroczną Śląską Noc Naukowców. Na tych, którzy zdecydowali się poświęcić sobotni wieczór na poszerzanie razem z nami swoich horyzontów myślowych czekały następujące atrakcje:
 • wykład "Dlaczego samolot lata?",
 • wykład "Dlaczego wielowirnikowce latają?",
 • pokaz lotu quadrotora, hexarotora, helikoptera,
 • prezentacja możliwości naszej stacji GCS (Ground Control System) oraz metody FPV (First Person View),
 • wystawa naszych obiektów latających.

Galeria zdjęć

W sumie odwiedziło nas ponad 100 gości z rozmaitych kategorii wiekowych, co uważamy za duży sukces. Całość przebiegła w świetnej atmosferze i wywarła duże wrażenie na widzach, co zawdzięczamy ogromnemu zainteresowaniu tematyką lotów bezzałogowych oraz naszej ekipie w składzie:

 • dr. inż. Roman Czyba
 • dr. inż. Marcin Lemanowicz
 • Anna Lemanowicz
 • Michał Hecel
 • Marcin Janik
 • Marcin Kolny 
 • Oliver Kurgan 
 • Paweł Matyszok 
 • Aleksandra Nadziejko 
 • Krzysztof Płatek 
 • Tomasz Siwy 
 • Marcel Smoliński 
 • Łukasz Szczurowski 
 • Paulina Wilk

Karol Jabłoński  ::  2013-11-02 06:34:09

Śląska Noc Naukowców

Szacuje się, że na bezsenność cierpi około 20% społeczeństwa. Niestety nie jesteśmy w stanie pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Nie mniej jednak, coś możemy zaproponować. Już w sobotę, 19 października serdecznie zapraszamy zarówno nie mogących zasnąć, jak i pozostałe 80% na Śląską Noc Naukowców. Od godziny 16 bowiem ekipa High Flyers okupuje Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B (przede wszystkim główny hol i przyległe atrium), natomiast główne pokazy planowane są na godziny 18 oraz 20

A co mamy zamiar pokazywać? Powietrzne akrobacje z użyciem wielowirnikowców w wykonaniu naszych najlepszych pilotów, wystawa różnego rodzaju platform bezzałogowych (od samolotów na helikopterach kończąc), prezentacja możliwości techniki "First Person View", a przede wszystkim odpowiedzi na nurtujące pytania, m. in. jak to się dzieje, że to wszystko lata?

Karol Jabłoński  ::  2013-10-18 20:36:34Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności, Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny