International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition 2014

Kod misji: IMAVAFC (India Mike Alpha Victor Alpha Foxtrot Charlie; pl. Irena Mieczysław Andrzej Vładysław Andrzej Franciszek Celina)

Miejsce: Oostdorp, Holandia

Czas: 12 sierpnia, AD 2014

Sytuacja: Przez niewielkie miasteczko Oostdorp na wschód od Amsterdamu przeszedł nieznany kataklizm. Na zdjęciach satelitarnych widnieją uszkodzone zabudowania, zniszczona infrastruktura, nieprzejezdne drogi. Nie ma kontaktu z miejscową ludnością, mieszkańcy mogą potrzebować opieki medycznej, wody pitnej, żywności, prawdopodobnie kończy im się papier toaletowy.

Cel: Udać się do zniszczonej strefy, dokonać rozpoznania, zidentyfikować zagrożenia, sporządzić mapę sytuacyjną, zlokalizować potencjalne ofiary, nie narazić się sołtysowi.

Do tej misji wezwano najlepszych. Nie powinna więc dziwić liczba zespołów, które poczuły się w obowiązku przybyć. Wśród nich nie mogło zabraknąć zespołu High Flyers. Wyposażeni w sprzęt wywiadowczy najwyższej klasy w postaci bezzałogowych pojazdów latających, komputerów prawie najnowszej generacji oraz szortów Marcina wyruszają do Holandii, by pokazać, na co ich stać.

International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition to międzynarodowa konferencja połączona z zawodami bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro.

Już po raz drugi Politechnikę Śląską będzie reprezentował zespół zMiędzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers. Po zeszłorocznym debiucie zakończonym sukcesem (srebro, w kategoriach indoor autonomy oraz indoor operation) drużyna jest pełna entuzjazmu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że tegoroczne zmagania będą znacznie różniły się od poprzednich konkursów rozgrywanych od 2005 roku, stawiając przed bezzałogowymi platformami latającymi trudniejsze wyzwania.

Zawody będą rozgrywane w wojskowym miasteczku treningowym, natomiast dotychczasowy podział na kategorie indoor oraz outdoor zostanie zniesiony. Wymusza to duże zmiany w konstrukcji pojazdów, ponieważ będą musiały łączyć w sobie stabilność, zdolność do długotrwałego lotu i odporność na warunki atmosferyczne urządzeń przeznaczonych do lotów na otwartym terenie, oraz zwrotność i precyzję manewrowania platform przystosowanych do działań wewnątrz pomieszczeń zamkniętych.

Misje będą składały się na spójny scenariusz akcji wywiadowczo-ratunkowej obejmującej elementy zarządzania kryzysowego. Do wykonania będzie mapa miasteczka dotkniętego klęską żywiołową, jej analiza pod kątem dostępności dróg, inspekcja wnętrz budynków, a także lokalizacja rannych i ofiar.

Udział w zawodach jest jednym z elementów projektu pt. „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w ramach I edycji programu MNiSW - „Generacja Przyszłości”.

Karol Jabłoński  ::  2014-08-06 19:16:16

Generacja Przyszłości po raz drugi

Mamy przyjemność ogłosić, iż po raz drugi High Flyers jest laureatem konkursu Generacja Przyszłości! W tegorocznej edycji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało nam 8 miejsce za projekt pt. „Wielokryterialna optymalizacja zdolności operacyjnych bezzałogowych obiektów latających”.

„Generacja Przyszłości” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest wsparcie studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Na 62 złożone wnioski, które oceniano m.in. ze względu na innowacyjny charakter projektu, wkład w polską naukę oraz dotychczasowe osiągnięcia w konkursach międzynarodowych dofinansowanie otrzymało 26.

Karol Jabłoński  ::  2014-08-02 07:14:54

Współpraca z TME

Mamy przyjemność zakomunikować, iż firma Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. została nowym Partnerem Technologicznym High Flyers. Firma ta, będąca jednym z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej w Europie dołącza do grona naszych sponsorów. Wsparcie ze strony firmy TME będzie polegać głównie na dostarczaniu nam podzespołów elektronicznych, które wykorzystamy w budowie platform latających startujących w przyszłych zawodach, a także nowego wyposażenia pracowni. Za wszelkie formy pomocy serdecznie dziękujemy!

Karol Jabłoński  ::  2014-07-18 03:29:17

Relacja z IGRÓW

Zapraszamy do obejrzenia relacji z LVII edycji IGRÓW 2014. Film powstał w wyniku niedawno rozpoczętej współpracy High Flyers z firmą AT Vision.

Karol Jabłoński  ::  2014-06-03 18:49:28

Podsumowanie majowe

Maj był dla High Flyers bardzo pracowitym miesiącem. Jednym z wydarzeń były gliwickie Igry (11-16 maja 2014), które były nagrywane z powietrza przez nasze drony - pomimo złej pogody mamy wiele dobrych ujęć! Nie raz mogliście zobaczyć naszego HF - 6 Heksa nad swoimi głowami :) Dla już tęskniących za studenckimi harcami powstaje film podsumowujący, który przygotowujemy wraz z firmą AT Vision. A dla niecierpliwych mamy kolejną porcję zdjęć:

Następnym wydarzeniem (23 maja 2014) był Dzień Nauki i Przemysłu organizowany przez Miasto Gliwice oraz Park Naukowo-Techniczny Technopark Glwice. Mieliście okazję, aby z nami porozmawiać, obejrzeć nasze platformy, a nawet wziąć w swoje ręce. Ponadto warto wspomnieć, że MKN High Flyers znów zostało wyróżnione, tym razem drugim miejscem w konkursie "Koło na medal". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu oraz gratulujemy zwycięzcom ze Studenckiego Koła Naukowego Biomechatroniki "Biokreatywni"!
Galeria zdjęć z wydarzenia:

Karol Jabłoński  ::  2014-05-27 21:29:19Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności, Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny